20 lat zjawiskowego budynku siedziby Mercedes-Benz Polska w Warszawie 

 1 maja 2004 r. Polska dołączyła do Unii Europejskiej, a pracownicy Mercedes-Benz Polska mogli wejść do swojej nowej siedziby. Charakterystyczny budynek głównego stołecznego salonu oraz siedziby polskiego oddziału producenta luksusowych aut przy ulicy Gottlieba Daimlera 1 kończy właśnie 20 lat. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale efektowna bryła wciąż robi wrażenie i należy do najbardziej rozpoznawalnych w Warszawie. Obiekt przechodzi zresztą regularne modernizacje pod kątem zrównoważonego rozwoju, co potwierdza aktualny certyfikat dla budownictwa ekologicznego BREEAM. 

Oficjalne przedstawicielstwo Mercedes-Benz działa w Polsce od ponad ćwierćwiecza i nie przestaje się rozwijać. Dość wspomnieć, że w 1999 r. sprzedano w Polsce 1674 nowe Mercedesy, a w 2003 – już 3527 (dziś to ponad 20 tysięcy sztuk). Ten wzrost przekładał się na potrzebę zwiększenia powierzchni biurowej. Zapadła więc decyzja o wyprowadzce z biur przy rondzie ONZ i budowie własnej siedziby. Gdy znaleziono działkę przy stacji kolejowej WKD Al. Jerozolimskie, projekt zdecydowano się połączyć z planowaną stacją dealerską. Symboliczne znaczenie inwestycji podkreśla nazwa ulicy, przy której powstała nowa lokalizacja – lokalne władze zgodziły się, aby nazwać ją imieniem i nazwiskiem Gottlieba Daimlera, niemieckiego konstruktora silników i pojazdów, twórcy marki Mercedes oraz współtwórcy późniejszej firmy Mercedes-Benz. 

Projekt nowego budynku powierzono stołecznej pracowni JSK Architekci – tej samej, która odpowiada m.in. za Stadion Narodowy. Do jego charakterystycznych elementów należą część biurowa wzniesiona na planie koła, salon samochodowy oraz zielony dach, w istotnej części pokryty starannie pielęgnowaną roślinnością. Duże przeszklenia zapewniają maksymalne doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, a tym samym optymalne warunki pracy. Położenie kompleksu przy jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych stolicy – Alejach Jerozolimskich – zapewnia doskonałe połączenie z centrum miasta oraz portem lotniczym im. Fryderyka Chopina. 

Pierwotnie obiekt miał zostać oddany do użytku we wrześniu 2004 r., ale gdy okazało się, że 1 maja Polska wejdzie do Unii Europejskiej, prace przyspieszono. 30 kwietnia Grażyna Torbicka poprowadziła wielką imprezę i przy huku sztucznych ogni rozświetlających niebo o północy nasz kraj dołączył do unijnych struktur, | a pracownicy Mercedes-Benz Polska weszli do swojej supernowoczesnej siedziby. Do dyspozycji mają prawie 17 tys. m2 powierzchni na 9 kondygnacjach nadziemnych. Sam salon liczy 2000 m2. Podziemny parking pomieści 60 samochodów, a ten na powierzchni – aż 410. 

Mercedes-Benz przyjmuje społeczną i ekologiczną odpowiedzialność biznesu, traktując ją jako jeden z filarów swojej strategii rozwoju. Z tego względu od początku realizacji warszawskiej inwestycji istotnym aspektem był zrównoważony rozwój. Budynek wyposażono m.in. w energooszczędne oświetlenie czy inteligentną klimatyzację. Na przestrzeni lat przeprowadzano zresztą szereg usprawnień, które dotyczą nie tylko infrastruktury, ale i edukacji pracowników. Wprowadzono m.in. instalację fotowoltaiczną dostarczającą tzw. zieloną energię, ładowarki dla samochodów elektrycznych czy filtry kranowe. Najciekawszy jest jednak dach, na którym poza bujną roślinnością swój dom ma około ćwierć miliona pszczół – znajduje się tam 10 uli. Pasieka Mercedes-Benz Polska nie tylko dostarcza rokrocznie kilkadziesiąt kilogramów miodu, ale przede wszystkim zwiększa populację tych cennych owadów – oraz świadomość na temat zachodzących zmian klimatycznych. Dziś skuteczność wszystkich tych rozwiązań potwierdza aktualny certyfikat ekologicznego budownictwa BREEAM. Obiekt przy ul. Daimlera 1 otrzymał ocenę bardzo dobrą zarówno w kategoriach wydajności, jak i zarządzania. Oznacza to, że osiąga wysokie oceny w obszarach m.in. wykorzystywania i oszczędzania wody oraz energii, recyklingu, adaptacji do zmian klimatu czy trwałości i odporności. Certyfikat potwierdza, że wykorzystywane tu rozwiązania charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną – z korzyścią dla środowiska oraz użytkowników. Certyfikat BREEAM przyznaje się na określony okres (3 lata), po którym budynek podlega powtórnemu audytowi. Takie warunki stwarzają przestrzeń do konsekwentnej poprawy jakości nieruchomości i dalszej minimalizacji jej negatywnego oddziaływania na środowisko. 

Foto: https://www.officemap.pl/office/mercedes-benz

Podobne wpisy