|

Kolejna artystyczna interpretacja ikonicznego designu – Mercedes-Maybach ponownie łączy siły z Davidem LaChapelle’em

Stuttgart/Mediolan. Jako wieloletni partnerzy Mercedes-Maybach oraz David LaChapelle otwierają kolejny rozdział kulturowych wpływów i kontynuują współpracę, która rzuca nowe światło na kultowe portfolio marki luksusowych aut. Rezultat: trzy oryginalne dzieła sztuki, inspirowane wspólnymi wartościami twórców i trzema najbardziej wpływowymi ruchami artystycznymi z początku ubiegłego stulecia. W skrócie: wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego designu. 

Dzieła sztuki zostały odsłonięte 16 kwietnia, podczas ekskluzywnego wieczoru koktajlowego zorganizowanego w Galerii Meravigli w ramach Tygodnia Designu w Mediolanie. Motywem przewodnim wydarzenia była celebracja współpracy Davida LaChapelle’a i Mercedesa-Maybacha oraz odtworzenie scenografii jednej z koncepcji we wciągającej formie, skoncentrowanej na sztuce. 

„Kultura i kreatywność są sercem marki Mercedes-Maybach – podobnie jak przesuwanie granic w świecie motoryzacji i nie tylko. Bardzo nas cieszy, że możemy ponownie współpracować z naszym wieloletnim partnerem i pionierskim artystą Davidem LaChapelle’em – i razem tworzyć jedyne w swoim rodzaju doświadczenie marki Maybach” – skomentował Daniel Lescow, szef marki Mercedes-Maybach w Mercedes-Benz Group AG. 

„Mercedes-Maybach ma wspaniałą tradycję inwestowania w artystów i wspierania sztuk pięknych. Kultywując świat inżynierów, projektantów oraz artystów, Maybach inspiruje kreatywność – i wychodzi poza świat swoich samochodów. To zaszczyt współpracować z Maybachem i być częścią jego dziedzictwa” – powiedział David LaChapelle. 

Zjednoczeni wspólnymi wartościami twórców 

Zamówienie od Maybacha nie narzucało LaChapelle’owi żadnych warunków brzegowych. W poszukiwaniu inspiracji artysta odwołał się do trzech z najbardziej wpływowych okresów sztuki: kubizmu, futuryzmu i surrealizmu. Wybrane kierunki artystyczne, przełomowe jak na swoje czasy, doskonale nawiązują do historii samochodów Maybacha, które reprezentują pionierską inżynierię, a jednocześnie stają się aspiracyjnymi dziełami designu. 

Wyzwaniem było stworzenie kreacji, które harmonijnie integrowałyby markę Mercedes-Maybach bez odwracania uwagi od reszty kompozycji – co LaChapelle osiągnął dzięki swojemu skrupulatnemu podejściu do scenografii. 

Biorąc pod uwagę zamiłowanie artysty do analogii, w procesie twórczym oraz efekcie końcowym znaczącą rolę odgrywają znakomite parametry techniczne, precyzja i kunszt samochodów. Produkcja na żywo zapewniła także warunki dla współpracy utalentowanych członków działu artystycznego i ekipy, w skład której wchodzili akrobaci, czterokrotna zdobywczyni Oscara za najlepsze kostiumy, Colleen Atwood, i wieloletnia współpracowniczka LaChapelle’a przy scenografii, Annie Sperling. 

Dzieła sztuki 

Inspirowana kubizmem grafika „Cubist Scape” (z ang. kubistyczny krajobraz) nawiązuje do kilku artystów, którzy zapoczątkowali ten ruch. Interakcja kształtów, kolorów i metodycznych akrobacji sprawia, że Mercedes-Maybach Klasy S płynnie integruje się ze sceną. To zasługa metalicznych i błyszczących refleksów, które odzwierciedlają energię tamtej epoki. 

Zainteresowanie egiptologią i zaawansowaniem egipskiej cywilizacji definiuje odwołujące się do futuryzmu dzieło zatytułowane „Future Scape” (z ang. przyszły krajobraz). Mercedes-Maybach EQS SUV (Mercedes-Maybach EQS 680 SUV: zużycie energii w cyklu mieszanym: 22,0–24,1 kWh/100 km, emisje CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km; WLTP) stoi tu obok egipskich piramid – a każdy z tych obiektów jest triumfem inżynierii. Intrygujący obraz dopełniają akrobaci i latające maszyny. 

„Surreal Scape” (z ang. surrealistyczny krajobraz) reprezentuje nowe podejście do ruchu surrealizmu, który narodził się we Francji w latach 20. XX wieku, oraz do jego kolektywu artystów. Skupia się on na powtarzalnych formach i zgrupowaniu niekonwencjonalnych elementów. Mercedes-Maybach GLS (Mercedes-Maybach GLS 600: zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 13,9–14,2 l/100 km, emisje CO₂ w cyklu mieszanym: 314–321 g/km; WLTP) równoważy kontrastujący krajobraz, w którym charakterystyczny styl artysty oddają elementy teatru, tańca i muzyki. 

Po premierze w Galerii Meravigli w Mediolanie dzieła trafią do kolekcji sztuki Mercedes-Benz Art Collection i będą pokazywane przy różnych okazjach na całym świecie. 

Informacje na temat Davida LaChapelle’a 

Dzięki mistrzowskiej kolorystyce, wyjątkowej kompozycji i swoim pomysłowym narracjom LaChapelle wzbogacił gatunek fotografii o nowatorskie formaty. Inscenizowane obrazy, portrety oraz martwe natury artysty rzuciły wyzwanie narzędziom tradycyjnej fotografii, a jego prace szybko zyskały międzynarodowe zainteresowanie. 

Dziś LaChapelle jest jednym z najczęściej publikowanych fotografów na świecie. Na koncie ma antologię książek, w tym „LaChapelle Land” z 1996 r. i „Good News” (z ang. dobre wieści) z 2017 r. Twórczość artysty rozszerzyła się na tworzenie teledysków, filmów i scen, a wiele jego nieruchomych i poruszających dzieł to dziś ikoniczne archetypy Ameryki XXI wieku. 

W 2023 r. LaChapelle został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości – „Lorenzo il Magnifico” – na XIV Biennale we Florencji. W ciągu ostatnich 30 lat LaChapelle prezentował swoje prace na arenie międzynarodowej w galeriach i muzeach, w tym w National Portrait Gallery oraz Victoria and Albert Museum w Londynie, a także Musée d’Orsay w Paryżu, Palazzo Reale w Mediolanie, National Portrait Gallery w Waszyngtonie i w wielu innych. 

Informacje na temat kolekcji dzieł sztuki Mercedes-Benz Art Collection 

Kolekcja sztuki Mercedes-Benz Art Collection została zainicjowana w 1977 r. i jest dziś jedną z najważniejszych europejskich kolekcji korporacyjnych. Za sprawą dzieł sztuki o muzealnej jakości zyskała międzynarodową renomę. Kolekcja obejmuje około 3000 dzieł ponad 800 artystów, takich jak Cao Fei, Alicja Kwade, Charlotte Posenenske, Oskar Schlemmer, Franz Erhard Walther i Andy Warhol. Koncentruje się na abstrakcyjno-konstruktywnych koncepcjach obrazowych oraz sztuce krytycznej i zaangażowanej, a także na pracach reprezentatywnych oraz tworzonych na zamówienie, dotykających tematów takich jak motoryzacja, design czy architektura. Kolekcja demonstruje szerokie zaangażowanie społeczne Mercedes-Benz w kulturę i edukację oraz odzwierciedla dążenie firmy do tworzenia dostrzegalnych korzyści dla wspólnego dobra. 

Dzięki wystawom dzieł sztuki w firmowych lokalizacjach oraz w międzynarodowych muzeach (np. Los Angeles, Londynie, Johannesburgu, Bilbao i Tokio) kolekcja Mercedes-Benz Art Collection umożliwia zapoznanie się z jej dziełami szerokiemu gronu zainteresowanych odbiorców. Mercedes-Benz przywiązuje dużą wagę do pozyskiwania sztuki współczesnej, przyczyniając się do wspierania młodych artystów. Co więcej, kolekcja jest silnie zaangażowana w różnorodność: praktyka kolekcjonerska jest tu konsekwentnie ukierunkowana na artystów międzynarodowych oraz różnorodność kultur i poglądów. 

Podobne wpisy